Fake news – jak je poznat, jak se bránit

Fake news, neboli nepravdivé zprávy, se označují informace a články, které záměrně upravují skutečnosti a smyšlené texty vydávají za fakta.
Sociální sítě jsou svým způsobem velmi revolučním a podstatným nástrojem posledního desetiletí, který uživatelům poskytují snadný a efektivní přístup nejen sociálním kontaktům, ale možnost rychlého přístupu informacím nebo možnost jejího sdílení.

V posledních letech přibývá uživatelů, kteří čerpají informace především ze sociálních sítí, tím se snižuje síla tradičních zpravodajských médií a šíření neověřených, konspiračních, manipulativních nebo lživých zpráv je proto čím dál jednodušší.

Šokující, ale nepravdivé

Pokud je to pravda, nastane šok. Rozdělení ČSFR v roce 1992 je neplatné!“, „Do Německa jsou sváženy autobusy plné českých prostitutek, pro uspokojení mladých utečenců.“, toto jsou ukázkové titulky dezinformačních zpráv, které byly velmi hojně sdíleny na českých sociálních sítí v minulých měsících a letech. V zahraniční byly ovlivňovány pomocí Fake News Volby prezidenta Francie v roce 2017, Rusko využilo státem kontrolovaná média (síť RT), k rozšiřování dezinformací o okolnostech ruské okupace Krymu a sestřelu letu Malaysia Airlilnes 17. Koncem roku 2018 sám týdeník Der Spiegel odhalil, že jeden z jeho novinářů Claas Relotiun, který získal celou řadu ocenění ve skutečnosti řadu svých článků zásadním způsobem domýšlel, dokresloval, vymýšlel celé textové pasáže a citoval neexistující (vymyšlené) osoby.

Každá Fake news má svá konstrukční pravidla – musí být pro příjemce uvěřitelná, musí se částečně zakládat na věrohodné nebo věrohodných informací. Manipulativní zpráva se následně přizpůsobuje (geografickému) kulturnímu kontextu. Obsah zprávy má většinou bulvární charakter (existují i výjimky kdy se zpráva maskuje za erudici) a fakta jsou formulována tak, aby vzbudila emoce.

Obrana proti nepravdám

Bránit se proti těmto zprávám může být pro uživatele sociálních sítí komplikované, ale i zde platí základní pravidla a techniky, které lze využít pro svojí informační obranu.

← zpět na výpis příspěvků

Témata příspěvku: hybridní válka, dezinformace, fake news, lživé zprávy, manipulace, šokující zpráva, šokující novinka, facebook, twitter, instagram, fake weby, dezinformační weby, dezinformační novinky, sociální sítě