Europarlament schválil reformu copyrightu

Europarlament schválil článek 11 a 13 nové evropské směrnice.
Europoslanci dnes schválili reformu autorského právu v EU poměrem hlasů 348 pro, 274 proti a 36 poslanců se hlasováni zdrželo. Tak dopadlo toto klíčové hlasování o návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice po svém schválení může začít platit.

Směrnice ještě není zcela platná, protože se musí ještě formálně schválit 9. dubna v radě EU. Následně členské státy dostanou dva roky na to, aby směrnici začlenily do svého práva. Parlamenty členských zemí mohou na lokální úrovni (státní) ovlivnit výslednou implementaci odhlasované směrnice.

Význam článku 11 a 13

Článek 11 ve schválené směrnici má za úkol více chránit vydavatele a umožňuje tak lépe licencovat přebírání jejich textů (úryvků) dalšími hráči na digitálním trhu. Právě článek 11 se obecně nazývá jako „daň z odkazu“, tato právní část je zamířeno především proti společnosti Google, od kterého chtějí vydavatelé podíl na tržbách za to, že indexuje a publikuje jejich obsah. Svým způsobem se jedná o jasný pokus, jak více zdanit tuto společnost. Tato část směrnice má velkou podporu mezi vydavateli a orgány EU, ale Google i zakladatel velmi oblíbeného českého vyhledavače Seznam Ivo Lukačovič varoval, že v případě schválení směrnice neboli čl.11, může vést k dramatickému poklesu jejich návštěvnosti z důvodu, že vyhledavače nebudou dále indexovat např. zpravodajské weby.

Následně článek 13 za prakticky přenáší zodpovědnost za uživateli nahrávaný (tvořený) publikovaný autorský obsah na provozovatele velkých komunitních služeb. Zde pak získají nutnou povinnost nasadit rozsáhlejší monitorování a technologie pro analýzu obsahu, které bude rozpoznávat, zdali nahrávaný obsah není pirátský (autorsky chráněný a nepoškozuje držitele práv). V současné době, ale neexistuje technologie, která by dokázala provádět analýzu s 100% účinnosti a správností. Tato implementace bude také velmi finančně velmi nákladná.

← zpět na výpis příspěvků

Témata příspěvku: čl.11, čl.13, článek 11, článek 13, Europarlament, reforma internetu, reforma copyrightu, schválení eu směrnice, kontroverznější ustanovení, digitální trh, cenzura, omezování sdělování informací, Google, Seznam, vyhledavače