Českem se šíří nová podvodná zpráva

Českem se šíří podvodný email.

Národní bezpečnostní tým CSIRT (Computer Security Incident Response Team), který provozuje veřejně známé sdružení CZ.NIC, správce české domény upozornil na novou šířící se podvodnou zprávu, kterou rozesílá anonymní odesílatel. Zpráva se snaží vyvolat dojem, že zařízení příjemce je infikované malwarem, a kromě citlivých dat získal útočník i přístup k webové kameře, kterou oběť sledoval při údajném procházení a konzumaci pornografického obsahu. Útočník slibuje, že po zaslání částky 13.500 Kč ve virtuální měně Bitcoin získaná data smaže.

Útoky se opakují, strach zůstává

Podobná šířící se podvodná zpráva je známa od roku 2018, ale původní verze nebyla tak dokonalá jako její verze aktuální. Na podobné plošně šířené anonymní zprávy se doporučuje dále nereagovat a požadovanou částku neplatit. Odesílatel podvodné zprávy využívá psychologický faktor – strach z prozrazení intimních informací (zostuzení, zneuctění, hanby) včetně vytvoření nátlaku na adresáta. Tento druh zpráv se obecně doporučuje ignorovat, mazat či odstraňovat. Ve většině případů se oběť nemusí žádné protiakce útočníka obávat, protože útočník nedisponuje žádným obsahem, který by mohl oběť veřejně kompromitovat.

← zpět na výpis příspěvků

Témata příspěvku: podvodná zpráva, hoax, zneužití důvery, anonymní odesílatel, psychologie, zranitelnost osobnosti, spam, spravedlivá cena za naše malé tajemství, virtuální měna, bitcoin